Winter in Nederland komt goed op gang. In de Alpen heeft sneeuwval de laatste tijd vaak de hoofdrol opgeëist. Deze week doet de temperatuur een duit in het zakje, wat heet, het wordt extreem koud!
Vandaag valt er sneeuw in Frankrijk, Italië en in delen van Zwitserland. De meeste sneeuw valt in het westen, waar 10-20cm bij komt. In Italië en Zwitserland valt wat minder sneeuw. Het blijft droog in Oostenrijk en Duitsland en hier schijnt ook af en toe de zon. Echt warm kunnen we het vandaag al niet noemen. Op de meeste pistes vriest het licht en boven de 1500m zelfs matig. Dat betekent dat het kwik niet boven de -5 graden uit komt. Maar deze temperaturen zijn nog niet sin vergelijking met wat er nog komen gaat.
De komende week stroomt extreem koude lucht vanuit oost Europa uit over de Alpen. Vooral aan de zuidflank van het Alpenmassief valt soms nog wat lichte sneeuw, maar dit zijn slechts beperkte hoeveelheden. In het weekeinde is het meest droog, in het westen schijnt de zon, maar belangrijkste is de temperatuur. Op de meeste plaatsen vriest het streng tot zeer streng. We spreken van strenge vorst bij temperaturen onder de -10 graden en van zeer strenge als we niet boven de -15 uitkomen. Deze waarden gelden voor een hoogte van ongeveer 1500m.
Kom je in hoger gelegen skigebieden, dan is het nog extremer. Sommige pistes komen boven de 3000m uit en daar komt het kwik niet verder dan -25 graden. Bijkomende factor is de wind. In het weekeinde staat er in de lager gelegen gebieden al snel een windkracht 3 en op de toppen waait het vaak nog wat harder. Als we voor het gemak uitgaan van 3Bft aan wind en de -25 graden boven de 3000m, dan komt er een gevoelstemperatuur uit van -35 graden. Gezien het feit dat het hogerop waarschijnlijk harder waait, is dit nog een voorzichtige schatting.
De gevolgen van deze extreem lage temperaturen moeten niet worden onderschat. Op kou kun je de kleding natuurlijk wel enigszins aanpassen, maar als er dan ook maar iets mis gaat, wordt het acuut gevaarlijk. Dus ben je komend weekeinde in de Alpen, denk dan goed na wat je gaat doen en wees voorbereid op extreme kou!

















